Foto credit: Rick Dikeman (sursa)

Fotbal (Fotbal) este una dintre cele mai vechi sporturi din lume si cu asta; este, de asemenea, una dintre cele mai recunoscute. Punctul culminant al jocului internațional vine sub forma Cupa Mondială de fotbal. Există, de asemenea, turneu, cum ar fi Campionatele Euro, Copa America și Cupa Africii Națiunilor., Pe plan intern cele mai puternice ligi provin din Anglia (Premier League), Spania (La Liga), Italia (Serie A) și Germania (Bundesliga). În unele părți ale lumii sportul este, de asemenea, cunoscut sub numele de fotbal.scopul fotbalului este de a înscrie mai multe goluri decât adversarul într-un interval de timp de joc de 90 de minute. Meciul este împărțit în două reprize de 45 de minute. După primele 45 de minute, jucătorii vor avea o perioadă de odihnă de 15 minute numită pauză. Cele 45 de minute se vor relua și orice moment considerat potrivit pentru a fi adăugat de arbitru (timpul de prelungiri) va fi în consecință.,

jucători & echipament

fiecare echipă este formată din 11 jucători. Acestea sunt alcătuite dintr-un portar și zece jucători de teren. Dimensiunile pitch variază de la fiecare sol, dar sunt aproximativ 120 de metri lungime și 75 de metri lățime. Pe fiecare teren veți avea o cutie de curte 6 lângă gura de poartă, o cutie de curte 18 care înconjoară cutia de curte 6 și un cerc central. Fiecare jumătate din teren trebuie să fie o imagine în oglindă a celuilalt în ceea ce privește dimensiunile.

în esență, echipamentul care este necesar pentru un meci de fotbal este teren și un fotbal., În plus, jucătorii pot fi găsite poartă ghete de fotbal împânzit, tampoane shin și benzi de potrivire. Portarii vor purta în plus mănuși căptușite, deoarece sunt singurii jucători care au voie să se ocupe de minge. Fiecare echipă va avea un căpitan desemnat.pentru a înscrie mingea trebuie să intre în poarta adversarului. Întreaga minge trebuie să fie peste linie pentru a fi un obiectiv legitim. Un gol poate fi marcat cu orice parte a corpului, în afară de mână sau braț până la umăr. Scopul în sine constă dintr-un cadru care măsoară 8 metri înălțime și 8 metri lățime.,pentru a câștiga, trebuie să înscrieți mai multe goluri decât cele ale adversarilor. Dacă scorurile sunt la nivel după 90 de minute, atunci jocul se va încheia ca o remiză în afară de jocurile de cupă, unde jocul poate merge la timp suplimentar și chiar la lovituri de departajare pentru a decide câștigătorul. Jucătorii trebuie să-și folosească picioarele pentru a lovi mingea și li se interzice să-și folosească mâinile în afară de portarii care pot folosi orice parte a corpului lor în caseta de curte 18 (dintre care mai multe pot fi găsite în secțiunea următoare).,

reguli de Fotbal (Fotbal)

• un meci este format din două reprize de 45 de minute, cu o perioadă de odihnă de 15 minute între ele.
  • fiecare echipă poate avea un minim de jucători 11 (inclusiv portarul 1 Care este singurul jucător permis să se ocupe de minge în caseta 18 yard) și un minim de jucători 7 sunt necesare pentru a constitui un meci.
  • câmpul trebuie să fie din iarbă artificială sau naturală. Dimensiunea smoale este permis să varieze, dar trebuie să fie în termen de 100-130 de metri lungime și 50-100 de metri lățime., Terenul trebuie, de asemenea, să fie marcat cu o formă dreptunghiulară în jurul exterior care arată în afara limitelor, două șase cutii de curte, două 18 cutii de curte și un cerc central. Un loc pentru o penalizare plasat 12 yards din ambele goluri și centru cerc trebuie să fie, de asemenea, vizibile.
  • mingea trebuie să aibă o circumferință de 58-61cm și să aibă o formă circulară.
  • fiecare echipă poate numi până la 7 jucători înlocuitori. Substituțiile se pot face în orice moment al meciului, fiecare echipă putând face maximum 3 înlocuiri pe fiecare parte., În cazul în care se fac toate cele trei înlocuitori și un jucător trebuie să părăsească terenul pentru accidentare, echipa va fi forțată să joace fără un înlocuitor pentru acel jucător.
  • fiecare meci trebuie să includă un arbitru și doi arbitri asistenți (linesmen). Este treaba arbitrului să acționeze ca portar de timp și să ia orice decizii care ar putea fi necesare, cum ar fi faulturi, lovituri libere, aruncări, penalizări și adăugate la timp la sfârșitul fiecărei reprize. Arbitrul poate consulta arbitrii asistenți în orice moment al meciului cu privire la o decizie., Este de datoria arbitrului asistent la fața locului ofsaid în meci (a se vedea mai jos), arunca in-uri pentru fiecare echipă și, de asemenea, asista arbitrul în toate procesele de luare a deciziilor, dacă este cazul.
  • dacă jocul trebuie să se îndrepte spre prelungiri ca urmare a faptului că ambele echipe sunt la nivel într-un meci, atunci 30 de minute vor fi adăugate sub forma a două reprize de 15 minute după cele 90 de minute alocate.
  • dacă echipele sunt încă la nivel după prelungiri, atunci trebuie să aibă loc o lovitură de departajare.
  • întreaga minge trebuie să treacă linia de poartă pentru ca aceasta să constituie un gol.,
  • pentru faulturile comise un jucător poate primi cartonaș galben sau roșu în funcție de gravitatea faultului; acest lucru se reduce la discreția arbitrului. Galbenul este un avertisment și un cartonaș roșu este o demitere a acelui jucător. Două cartonașe galbene vor fi egale cu un roșu. Odată ce un jucător este eliminat, acesta nu mai poate fi înlocuit.
  • dacă o minge iese din joc de pe un adversar în oricare dintre liniile laterale, atunci este dată ca o aruncare. Dacă iese din joc de pe un jucător care atacă pe linia de bază, atunci este o lovitură de gol. În cazul în care vine de pe un jucător în apărare este o lovitură de colț.,

regula ofsaid în fotbal

Offside poate fi apelată atunci când un jucător în atac se află în fața ultimului apărător atunci când trecerea este jucată până la ei. Zona de ofsaid este concepută pentru a descuraja jucătorii să stea pur și simplu în jurul golului adversarului așteptând o trecere. Pentru a fi onside acestea trebuie să fie plasate în spatele ultimul apărător atunci când mingea este jucat pentru a le. Dacă jucătorul se află în fața ultimului apărător, atunci el este considerat a fi ofsaid și va fi numit lovitură liberă echipei în apărare.un jucător nu poate fi prins în ofsaid în propria jumătate., Portarul nu contează ca apărător. Dacă mingea este jucată înapoi și jucătorul se află în fața ultimului apărător, atunci se consideră că nu este ofsaid.