Photo credit: Rick Dikeman (forrás)

Labdarúgás (foci) az egyik legrégebbi sport a világon, és ezzel; ez is az egyik legismertebb. A nemzetközi játék csúcspontja a labdarúgó-világbajnokság formájában jön létre. Vannak olyan tornák is, mint az Európa-bajnokság, A Copa America és az Afrikai Nemzetek Kupája., A legerősebb ligák Angliából (angol Premier League), Spanyolországból (La Liga), Olaszországból (Serie A) és Németországból (Bundesliga) érkeznek. A világ egyes részein a sport foci néven is ismert.

A játék tárgya

a labdarúgás célja, hogy több gólt szerezzen, mint az ellenfél egy 90 perces játékidőkeretben. A mérkőzés 45 perces két részre oszlik. Az első 45 perc után a játékosok egy félidőnek nevezett 15 perces pihenőidőt vesznek igénybe. A második 45 perc folytatódik, és a játékvezető által megfelelőnek ítélt idő (sérülési idő) ennek megfelelően alakul.,

játékosok & felszerelés

minden csapat 11 játékosból áll. Ezek egy kapusból és tíz mezőnyjátékosból állnak. A pálya méretei földenként eltérőek, de nagyjából 120 méter hosszúak és 75 méter szélesek. Minden pályán lesz egy 6 yardos doboz mellett a cél szája, egy 18 yardos doboz körül a 6 yardos doboz és a középső kör. A hangmagasság mindkét felének a dimenziók szempontjából a másik tükörképének kell lennie.

lényegében a focimeccshez szükséges felszerelés a pálya és a futball., Ezen kívül a játékosok megtalálható rajta szegecses futball csizma, lábszárvédő és megfelelő csíkokra. A kapusok emellett párnázott kesztyűt viselnek, mivel ők az egyetlen játékosok, akik kezelhetik a labdát. Minden csapatnak lesz egy kijelölt kapitánya.

pontozás

a labdának az ellenfél kapujába kell kerülnie. Az egész labdának túl kell lennie a vonalon, hogy legitim cél legyen. A célt a test bármely részével lehet elérni, a kéztől vagy a kartól a vállig. Maga a cél egy 8 láb magas és 8 méter széles keretből áll.,

A játék megnyerése

a győzelemhez több gólt kell szereznie, mint az ellenfeleké. Ha a pontszámok szint után 90 perc, akkor a játék véget ér, mint egy döntetlen eltekintve a kupa játékok, ahol a játék mehet extra időt, sőt egy büntető lő eldönteni, hogy a győztes. A játékosoknak a lábukkal kell rúgniuk a labdát, és tilos a kezüket a kapusokon kívül használni, akik testük bármely részét használhatják a 18 yardos dobozon belül (ebből többet a következő szakaszban találhatunk meg).,

labdarúgás szabályai

• egy mérkőzés két 45 perces félidőből áll, amelyek között 15 perces pihenőidő van.
  • minden csapat legalább 11 játékossal rendelkezhet (köztük 1 kapussal, aki az egyetlen játékos, aki a 18 yardos dobozon belül kezelheti a labdát), és legalább 7 játékosra van szükség a mérkőzés kialakításához.
  • a mezőnek mesterséges vagy természetes fűből kell készülnie. A helyek mérete változhat, de 100-130 méter hosszúnak és 50-100 méter szélesnek kell lennie., A pályán kívül is négyszögletes alakzatot kell feltüntetni, amelyen kívül két hat yardos doboz, két 18 yardos doboz és egy középső kör látható. A gólokból és a középkörből egyaránt 12 yardot rúgó büntetőnek is látnia kell a helyét.
  • a gömbnek 58-61 cm-es kerületűnek kell lennie, kör alakúnak kell lennie.
  • minden csapat legfeljebb 7 helyettesítő játékost nevezhet meg. Helyettesítések lehet tenni bármikor a mérkőzés minden csapat, hogy képes legyen, hogy legfeljebb 3 helyettesítések oldalanként., Ha mind a három pótselejtezőt megnyerik, és sérülés miatt el kell hagyniuk a pályát, a csapat kénytelen lesz pótselejtező nélkül játszani.
  • minden játéknak tartalmaznia kell egy játékvezetőt és két asszisztens játékvezetőt. A játékvezetőnek az a feladata, hogy időmérőként tevékenykedjen, és olyan döntéseket hozzon, amelyek szükségesek lehetnek, mint például a szabálytalanságok, a szabadrúgások, a dobások, a büntetések, és minden félidő végén időben hozzá kell adni. A játékvezető döntéssel kapcsolatban bármikor konzultálhat az asszisztens játékvezetőkkel a mérkőzésen., A játékvezetői asszisztens feladata, hogy kiszúrja az offside-okat a mérkőzésen (lásd alább), bedobja mindkét csapatot, és adott esetben segíti a játékvezetőt minden döntéshozatali folyamatban.
  • Ha a játéknak extra időre van szüksége, mivel mindkét csapat egy mérkőzésen van, akkor az 30 perceket két 15 perc fél formájában adják hozzá a kiosztott 90 perc után.
  • ha a csapatok extra idő után még mindig szinten vannak, akkor büntető lövöldözésnek kell történnie.
  • az egész labdának át kell haladnia a célvonalat, hogy célnak minősüljön.,
  • az elkövetett szabálytalanságokért a játékos sárga vagy piros lapot kaphat a szabálytalanság súlyosságától függően; ez a játékvezető belátása szerint történik. A sárga figyelmeztetés, a piros lap pedig a játékos elbocsátása. Két sárga kártya egyenlő egy piros. Ha egy játékos küldött ki, akkor nem lehet cserélni.
  • Ha egy labda megy ki a játék ki az ellenfél mindkét oldalán vonalak, akkor ez adott, mint egy dobás. Ha megy ki a játék ki egy támadó játékos az alapvonalon, akkor ez egy gól rúgás. Ha jön ki a védekező játékos ez egy sarok rúgás.,

A labdarúgás Offside szabálya

Offside akkor hívható, ha egy támadó játékos az utolsó védő előtt áll, amikor a passzot rájuk játsszák. A külső terület célja, hogy visszatartsa a játékosokat attól, hogy egyszerűen az ellenfél kapuja körül lógjanak, várva a passzot. Ahhoz, hogy ott legyenek, az utolsó védő mögé kell helyezni őket, amikor a labdát nekik játsszák. Ha a játékos az utolsó védő előtt van, akkor azt lesnek kell tekinteni, és szabadrúgást kell hívni a védekező csapatnak.

egy játékos nem fogható le a saját felén., A kapus nem számít védőnek. Ha a labdát visszafelé játsszák, és a játékos az utolsó védő előtt van, akkor nem tekinthető lesnek.