în Timp ce a fost un mare eveniment sportiv din Statele Unite ale americii în anii de după Războiul Civil și a fost un eveniment Olimpic, racewalking a fost privit de zeci de ani ca pe o glumă – cel puțin în America. Un episod al sitcom-ului” Malcolm in the Middle ” a fost dedicat distracției. NCAA nu deține un campionat de curse. Radiodifuzorul sportiv Bob Costas l-a comparat odată cu un concurs pentru a vedea cine ar putea șopti cel mai tare.,totuși, mersul pe curse este un eveniment olimpic, cu trei medalii organizate la fiecare Jocuri de vară – și fiecare dintre medalii de aur numărând la fel de mult ca cele care împodobesc gâtul lui Michael Phelps. astăzi, cursele disputate la Jocurile Olimpice sunt de 20 de kilometri atât pentru bărbați, cât și pentru femei și o cursă de 50 de kilometri doar pentru bărbați. Cursa masculină de 20 de kilometri a fost câștigată pe 12 August de Wang Zhen din China, cu un timp de 1 oră, 19 minute, 14 secunde – un ritm de 6:20 mile care ar câștiga un număr corect de curse de alergare de 5 kilometri în Statele Unite. Celelalte două evenimente au loc 19 August.,poate părea ciudat, dar mersul pe curse are un trecut interesant și un prezent controversat, împreună cu reguli ciudate care îl fac unic printre evenimentele de cale și de teren.

Și mulțimea merge sălbatice pentru pedestrianism

precursorul racewalking a fost un al 19-lea sport, cu bună dreptate Victorian numele de „pedestrianism.”

Jurnalistul Matei Bonnet, care a scris o carte pe pedestrianism, descrie modul în care mers pe jos concursuri în care concurenții continuat drumul de sute de kilometri, de-a lungul a mai multe zile au fost o atracție populară la sfârșitul secolului 19 America.,Algeo scrie că mersul competitiv a avut multe dintre atributele pe care le asociem cu sporturile majore de astăzi: Arene aglomerate, poșete mari pentru câștigători, jocuri de noroc și chiar unii îmbunătățitori de performanță pentru creșterea sprâncenelor. (Șampania, de exemplu, a fost văzută ca o restaurare și a fost o băutură preferată în rândul concurenților.deoarece atletismul a devenit un sport organizat în Anglia spre începutul secolului, mersul pe curse a fost unul dintre evenimente. A făcut prima apariție olimpică în 1904 ca parte a Campionatului all-around sau decathlon., Racewalking a fost propriul eveniment la Jocurile de la Londra din 1908 și, pentru bărbați, a avut loc la distanțele actuale din 1956. Câștigătorii au venit din Anglia, Italia, Mexic, Rusia și Spania, pentru a numi câteva.

De ce arată așa?

să recunoaștem: ceea ce face ca mersul pe Curse să iasă în evidență nu este doar faptul că concurenții merg, ci modul în care merg – o mișcare pivotantă care, pentru unii, poate părea la fel de tocilară ca și împușcarea unei aruncări libere de baschet. motivul pentru care alergătorii de curse arată așa cum o fac este rezultatul celor două reguli cheie ale sportului., primul este că, așa cum este privit de ochiul uman, un picior trebuie să atingă solul în orice moment. La urma urmei, asta face mersul pe jos. Când oamenii fug, există un moment în care ambele picioare sunt de pe sol. a doua regulă, puțin mai confuză, este că piciorul din față nu trebuie să se îndoaie până când nu a trecut sub corp.

După aceea, racewalker pot indoi piciorul, „altfel nu ar fi mersul pe jos ca ai fost pe o pereche de picioroange”, a spus Tom Eastler, un foarte apreciat racewalking antrenor din Maine și autor de carte pentru copii la sport.,judecătorii, ajutați de replay, urmăresc concurenții în acțiune pentru a se asigura că respectă regulile. În competițiile internaționale, în cazul în care un walker este considerat a fi în încălcare, un judecător va emite walker un cartonaș roșu. Trei cartonașe roșii și walker este descalificat. acest lucru poate crea tensiune la sfârșitul unei curse, chiar dacă rezultatul pare bine în mână. La Jocurile Olimpice de vară din 2000 de la Sydney, Jane Saville din Australia a fost descalificată la doar câteva momente de la câștigarea medaliei de aur.

motivul? La doi metri de pământ.,în aceste zile, a ajunge oriunde în apropierea podiumului într-o Cursă Olimpică necesită un efort incredibil.

sportivi de Top în cursa de 20 de km, de exemplu, va pune la 100 de kilometri la 125 km distanta de muncă într-o săptămână, cu exerciții axate pe tehnica si o viteza de lucru aruncat în amestec, a declarat Dave McGovern, una din America de sus racewalking antrenori și un fost campion național. (McGovern se mândrește cu cel mai bun personal de a merge o milă în șase minute chiar., concurenții de elită au de fapt aceeași rată de cadență – ceea ce înseamnă pași pe minut – ca alergători de top de 800 de metri, mi-a spus McGovern.de asemenea, mersul pe curse a fost forțat să se confrunte cu același flagel cu care se confruntă restul pistei și câmpului: medicamentele care îmbunătățesc performanța.alergătorul Italian și medaliatul cu aur de 50 de kilometri din 2008, Alex Schwazer, și-au pierdut recursul final la o interdicție de opt ani pentru utilizarea steroizilor cu doar o zi înainte de cursa de săptămâna trecută., Și chiar dacă Rusia a fost un jucător dominant în racewalking datând din epoca Sovietică, nu rusă concurenții au fost în acest an de 20 de kilometri în domeniu: Asociația Internațională a Federațiilor de Atletism a interzis țării urmări sportivii de la Jocurile Olimpice de la Rio din cauza unui stat-sponsorizat de dopaj program.astfel de probleme sunt o povară suplimentară pentru călătorii de curse, care trebuie deja să se împace cu zâmbete, chicoteli și un loc decisiv în cultura pop., Exemplu: cu câțiva ani în urmă, cineva a postat pe forumul site-ului Let ‘ s Run punând întrebarea: „oricine crede că mersul pe jos este cool?”

pentru McGovern, este nedrept.

„alergătorii buni respectă mersul pe curse”, a spus el într-un mesaj prin Facebook. „Atâta timp cât evităm cursurile de pregătire care se apropie de liceele de juniori, în general nu primim prea multe abuzuri verbale. Marea majoritate a comentariilor sunt pozitive atunci când ne antrenăm unde se antrenează alergătorii, deoarece recunosc cât de repede ne mișcăm.

„În plus, atunci când o faci corect, nu arată ciudat! Arată atletic”, a adăugat el., „Cred că arată mult mai puțin ciudat decât un înotător care face accidentul de sân.”