Torino, Italia, 2006

jocurile de iarnă s-au întors în Italia după o absență de 50 de ani. Spre deosebire de jocurile din 1956, care au avut loc în micul oraș stațiune Cortina d ‘ Ampezzo, jocurile din 2006 au fost găzduite de Torino, un oraș industrial și capitală provincială situată în nord-vestul Italiei. Locurile de concurs au fost răspândite între șapte sate (cele mai multe din regiunea muntoasă Piemont la vest) și Torino, și în prealabil a existat o oarecare îngrijorare că jocurile pe scară largă ar suferi de probleme logistice și prezență scăzută., Preocupările s-au dovedit a fi nefondate, deoarece competițiile au fost atât interesante, cât și bine participate. Partea festivă a jocurilor a fost ajutată foarte mult de ceremoniile de medalie de noapte organizate în Piazza Castello, Piața Principală din Torino. Președintele CIO, Jacques Rogge, impresionat de mulțimile mari și fericite pe care ceremoniile de medalii le-au atras în mod obișnuit, a sugerat ca conceptul să fie transferat la olimpiadele ulterioare.la jocuri au participat aproximativ 2.600 de sportivi reprezentând 80 de țări., Noile evenimente au inclus urmărirea echipei de patinaj rapid, cursele de biatlon de pornire în masă și crucea de snowboard, care aruncă patru borderi unul împotriva celuilalt într-o cursă palpitantă în jos printr-o serie de salturi și viraje ascuțite. Femei pentru snowboard cross finală a produs cele mai multe dramă Americană Lindsey Jacobellis, care părea sigur de victorie după alte trei concurenti au căzut în partea de sus a curs, a luat o trântă la ultima săritură și s-a trecut de Elveția Tanja Frieden., Snowboarder american Shaun White, cunoscut sub numele de „Flying Tomato”, din cauza părului său lung roșu, distra privitori cu back-to-back 1080s (trei viraje complete în aer) pe drumul său de a pretinde medalia de aur în competiția halfpipe.competiția alpină a fost marcată de succesul surprinzător al schiorilor austrieci, care au câștigat 14 medalii în total, inclusiv medalii de aur la coborâre feminină și super-G de Michaela Dorfmeister și de performanța dezamăgitoare a echipei americane condusă de campionul Cupei Mondiale Bode Miller, care a fost înscris în cinci probe, dar nu a obținut medalii olimpice., Michael Greis din Germania a câștigat trei medalii de aur la evenimentele de biatlon, dar succesul său a fost umbrit de controversele legate de droguri din competiția de schi Nordic. Olga Pyleva, medaliată cu argint rus la biatlon, a fost descalificată după ce a eșuat testul de droguri. Antrenorul Walter Mayer, care fusese interzis pentru suspiciunea de dopaj de sânge, a fost descoperit în tabăra austriacă, rezultând o investigație a sportivilor 10.echipa rusă a dominat competiția de patinaj artistic, colectând trei medalii de aur și un bronz., Bărbați campion Yevgeny Plushchenko și perechi campionilor Tatyana Totmyanina și Maksim Marinin dat extrem de spectacole strălucitoare, în timp ce dansul pe gheață medaliați cu aur Tatiana Navka și Roman Kostomarov patinat, fără greșeli pentru a câștiga o oarecum modeste ale concurenței. Irina Slutskaya, favorita în competiția feminină, a trebuit să se mulțumească cu medalia de bronz după ce Japoneza Arakawa Shizuka a dat o performanță uluitoare pentru a câștiga prima medalie de aur a națiunii sale în acel eveniment.canadianul Cindy Klassen și italianul Enrico Fabris au fost vedetele competiției de patinaj rapid., Klassen a câștigat cinci medalii în toate-una de aur, două de argint și două de bronz. Tânărul Italian a colectat două aur și un bronz, depășind favoritele americane Chad Hedrick și Shani Davis. Germană patinator de viteză Claudia Pechstein a câștigat două medalii la Torino, aducând numărul total de cariera la nouă și de a face ei sus medalia de câștigător în sport Olimpic din istorie. Ahn Hyun-Soo din Coreea de Sud a dominat patinajul pe pistă scurtă, câștigând trei medalii de aur și una de bronz.