Opisedytuj

w tenisie zestaw składa się z sekwencji meczów rozgrywanych z naprzemiennymi rolami serwisowymi i rewanżowymi. Istnieją dwa rodzaje formatów zestawów, które wymagają różnych typów punktacji.

zestaw przewagi jest rozgrywany do czasu wygrania przez gracza lub drużynę co najmniej 6 meczów i uzyskania przez tego gracza lub drużynę przewagi 2 nad przeciwnikiem(przeciwnikami). Set trwa, bez tiebreak (er), dopóki gracz lub drużyna nie wygra seta przez 2 partie., Począwszy od 2019 r. nie są one już rozgrywane zgodnie z zasadami United States Tennis Association, ani w Australian Open, jednak nadal są używane w finałowych setach w singlu mężczyzn i kobiet we French Open i Fed Cup. Wimbledon wykorzystuje unikalny system punktacji dla ostatniego seta, gdzie gracze kontynuują grę po 6-6, jak w secie przewagi, dopóki gracz nie zdobędzie 2-game lead. Jeśli jednak gracze osiągną wynik 12-12, rozgrywany jest 7-punktowy tie-breaker w celu wyłonienia zwycięzcy., W grze mieszanej podczas wielkoszlemowych turniejów wielkoszlemowych (z wyjątkiem Wimbledonu) rozgrywane są turnieje do trzech zwycięstw, w których ostatni set rozgrywany jest jako „Super tie Break” (czasami określany jako „Best of two”), Z Wyjątkiem Wimbledonu, w którym nadal rozgrywany jest mecz do trzech zwycięstw, a dwa pierwsze mecze rozgrywane są jako tzw. „tie-break” (ang. „Tie-break”).

set tie-break rozgrywany jest na tych samych zasadach co set advantage, z tym że gdy wynik jest remisowy 6-6, rozgrywany jest tie-break (lub tie-breaker)., Zazwyczaj tie-break trwa do momentu, gdy jedna ze stron zdobędzie siedem punktów z marginesem co najmniej dwóch punktów. Jednak wiele gier tie-break są rozgrywane z różnymi wymaganiami tiebreak punktów, takich jak 8 lub 10 punktów. Często tie-breaker z 7 punktami jest rozgrywany, gdy wynik Seta jest remisowy na 6-6, aby określić, kto wygra seta. Jeśli wynik tiebreak osiągnie wynik 6-6, to gracz, który uzyska najlepszy z dwóch punktów, wygrywa set.

wynik gry w secie jest liczony w zwykły sposób, z tym wyjątkiem, że gdy gracz lub drużyna nie ma wyniku żadnej gry, czyta się go jako „miłość”., Partytura jest zapisywana za pomocą cyfr oddzielonych myślnikiem. Wynik ten jest ogłaszany przez sędziego lub serwer na początku każdej gry.

Przykładowe wyniki set odpowiadające
wynik słowny
0-0 „love – love”
7-5 „set”
3-6 „set”

w sobowtórach, zastępy serwisowe między zespołami., Jeden gracz służy przez całą grę serwisową, a jego partner służy przez całą następną grę serwisową drużyny. Gracze drużyny przyjmującej otrzymują serw na przemian punkty, przy czym każdy gracz drużyny przyjmującej deklaruje, po której stronie kortu (dwójce lub ad stronie) otrzymają serw na czas trwania seta. Drużyny zmieniają mecze serwisowe w każdym meczu.

ComparisonEdit

sety przewagi czasami trwają znacznie dłużej niż sety tie-breaka., Mecz pierwszej rundy Wimbledonu 2010 pomiędzy Johnem Isnerem i Nicolasem Mahutem, który jest najdłuższym zawodowym meczem tenisowym w historii, zakończył się zwycięstwem Isnera w piątym secie wynikiem 70-68. Mecz trwał łącznie 11 godzin i 5 minut, a sam piąty set trwał 8 godzin i 11 minut. Kto wygra z marginesem dwóch wygrywa seta, ale to może potrwać bardzo długo.

niemniej jednak nawet tie-break sety mogą trwać długo., Na przykład, gdy gracze osiągną wynik 6-6 setów, a także osiągną wynik 6-6 tiebreaker, gra musi być kontynuowana, dopóki jeden gracz nie uzyska 2-punktowej przewagi, co może zająć sporo czasu. Zestawy decydowane przez tiebreakers są jednak zazwyczaj znacznie krótsze niż zestawy advantage extended.

set wygrywa pierwszy gracz (lub drużyna), który wygrał co najmniej sześć partii i co najmniej dwa partie więcej niż jego przeciwnik. Tradycyjnie sety rozgrywane były do czasu spełnienia obu tych kryteriów, bez maksymalnej liczby meczów., Aby skrócić mecze, James Van Alen stworzył system tie-breaker, który został szeroko wprowadzony na początku lat 70. XX wieku. jeśli wynik osiągnie wynik 6-5 (lub 5-6), rozgrywany jest kolejny mecz. Jeśli czołowy gracz wygra ten mecz, seta wygrywa 7-5 (lub 5-7). Jeśli gracz przegrywający wygra mecz, wynik jest remisowy na 6-6 i rozgrywany jest specjalny tiebreaker. Zwycięzca tiebreaku wygrywa seta wynikiem 7-6 (lub 6-7).

tiebreak czasami nie jest używany do końcowego seta meczu, a zamiast niego używany jest zestaw przewagi., W związku z tym decydujący set musi być rozgrywany do czasu, aż jeden gracz lub drużyna wygra dwa mecze więcej niż przeciwnik. Z głównych turniejów tenisowych dotyczy to tylko French Open. W US Open rozgrywana jest tiebreak w decydującym secie (piąty set dla mężczyzn, trzeci set dla kobiet)na 6-wszystkich. Od 2019 roku na Wimbledonie rozgrywany jest tiebreak, jeśli wynik osiągnie 12-wszystkie w ostatnim secie. W Australian Open rozgrywany jest tiebreak „first to 10” w decydującym secie, jeśli osiągnie 6–all. (Kiedy tiebreak został po raz pierwszy wprowadzony na Wimbledonie w 1971 roku, został wywołany na 8-8 zamiast 6-6.,) US Open dawniej odbywał się „Super Saturday”, gdzie dwa półfinały mężczyzn zostały rozegrane wraz z finałem kobiet w drugą sobotę imprezy; dlatego bardziej rozważny był tie-break, w którym zawodnicy odpoczywali i ważniejszy był harmonogram.

zdobywanie tiebreakówedytuj

przy wyniku 6–all, set jest często określany przez jeszcze jedną grę zwaną „tiebreak dwunastopunktowy” (lub po prostu „tiebreak”). Jeśli gracz nie wygra seta, jego wynik wynosi 7-6 lub 6-7 (choć może to być 6–wszystko, jeśli gracz przejdzie na emeryturę przed zakończeniem seta).,

punkty liczone są za pomocą zwykłej numeracji. Seta wygrywa zawodnik, który zdobył co najmniej siedem punktów w tiebreaku i co najmniej dwa punkty więcej niż jego przeciwnik. Na przykład, jeśli wynik wynosi 6 punktów do 5, a gracz z 6 punktami wygrywa następny punkt, wygrywa tiebreak (7 punktów do 5), a także set (7 gier do 6). Jeśli gracz z 5 punktami wygrywa punkt (dla wyniku 6–wszystkich), tiebreak jest kontynuowany i nie może być wygrany na następnym punkcie (7-6 lub 6-7), ponieważ żaden gracz nie będzie miał dwóch punktów przewagi., W punktacji seta czasami pokazywane są punkty tiebreak, jak również liczenie gry, np. 7-610-8. Innym sposobem na wykazanie wyniku tiebreak jest wymienienie tylko punktów przegranego. Na przykład, jeśli wynik Seta jest wymieniony jako 7-6 (8), wynik tiebreak wynosi 10-8 (ponieważ 8 to wynik przegranego, a zwycięzca musi wygrać dwoma punktami). Podobnie, 7-6 (3) oznacza wynik tiebreak był 7-3.

gracz, który zwykle serwuje po 6-6, jest Tym, który służy jako pierwszy w tiebreaku, a tiebreak jest uważany za grę serwisową dla tego gracza., Serwer rozpoczyna swoją służbę od deuce court i serwuje jeden punkt. Po pierwszym punkcie serw zmienia się na przeciwnika pierwszego serwera. Każdy gracz otrzymuje dwa kolejne punkty za pozostałą część tiebreaku. Pierwsza z każdej sekwencji dwóch punktów zaczyna się od sądu przewagi serwera, a druga rozpoczyna się od sądu dwójki. W ten sposób suma wyników jest nawet wtedy, gdy serwer serwuje z sądu dwójki., Po każdych sześciu punktach, gracze zmieniają końce kortu; należy pamiętać, że zmiany boczne podczas tiebreak nastąpi w środku sekwencji dwóch punktów serwera. Pod koniec tiebreaku gracze ponownie zmieniają końce kortu, ponieważ wynik Seta jest zawsze nieparzysty (13 gier).

alternatywny system tie-break zwany „Coman Tie-Break” jest czasami używany przez United States Tennis Association. Punktacja jest taka sama, ale zmiany końcowe następują po pierwszym punkcie, a następnie po każdych czterech punktach., Takie podejście pozwala serwerom podwójnych drużyn na kontynuowanie serwowania z tego samego końca kortu, co w czasie trwania zestawu. Zmniejsza to również przewagę, jaką elementy (np. wiatr i słońce) mogą dać rozgrywając pierwsze sześć punktów siedmiopunktowego tiebreaku po jednej stronie kortu. Inny system Tie-break nazywa się „super tie-breaker” i składa się z jednego gracza, który osiąga łącznie 10 punktów. Jest również wygrać przez 2, więc można przejść całą drogę do 20-18. Zazwyczaj wynik może skończyć się tak blisko, jak 10-8. To będzie grał, jeśli obaj gracze mają jeden zestaw i to jest decydujący czynnik., http://www.phtennishouse.com/wp-content/uploads/2016/04/10-point-breaker.pdf

French open jest jedynym wielkoszlemowym lub zawodowym turniejem, w którym w trzecim / piątym secie na 6-Wszystkie tiebreak nie jest rozgrywany i raczej mecze są kontynuowane do tego, kto jest do 2 gier.,

Historia tiebreakedytuj

tiebreak – niedawno skrócony do tylko „tiebreak”, choć oba terminy są nadal używane zamiennie – został wymyślony przez Jamesa Van Alena i odsłonięty w 1965 roku jako eksperyment podczas turnieju pro sponsorowanego w Newport Casino, Rhode Island, po wcześniejszej, nieudanej próbie przyspieszenia gry za pomocą jego tak zwanego „Van Alen Streamlined Scoring System” („VASSS”). Przez dwa lata przed erą Open, w 1955 i 1956, Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w Cleveland w stanie Ohio były rozgrywane przez VASSS rules., Punktacja była taka sama jak w tenisie stołowym, z setów granych do 21 punktów i zawodników naprzemiennie pięć usług, bez drugiego serwisu. Zasady zostały stworzone częściowo, aby ograniczyć skuteczność potężnej służby Pancho Gonzalesa. Mimo nowych zasad Gonzales pokonał jednak Pancho Segurę w finale obu turniejów. Mimo że mecz w 1955 roku trwał 5 setów, a Gonzales ledwo utrzymał się, aby wygrać ostatni 21-19, podaje się, że zajęło to 47 minut., Kibice biorący udział w meczach preferowali jednak tradycyjne zasady i w 1957 roku turniej powrócił do starej metody punktacji.

Van Alen nazwał swoją innowację „tiebreakerem” i zaproponował dwa różne rodzaje lub wersje: tiebreaker z najlepszymi pięcioma z dziewięciu punktów i tiebreaker z najlepszymi siedmioma z dwunastu punktów. Pierwszy trwa maksymalnie 9 punktów, a zwycięstwo w secie przyznaje gracz lub drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 5 punktów – nawet jeśli drugi gracz lub drużyna ma już 4; margines zwycięstwa może wynosić jeden punkt., Ponieważ ten” 9-punktowy „tiebreaker musi zakończyć się po maksymalnie 9 punktach, nawet jeśli żaden z graczy lub zespół nie ma 2-punktowej (lub większej) marży, Van Alen nazwał go również” nagła śmierć tiebreaker „(jeśli i gdy wynik osiągnął cztery punkty, obaj gracze zmierzyli się z jednoczesną set point i / lub match point.). Ten typ tiebreaker miał swój debiut w wielkoszlemowym US Open w 1970 roku i był tam zatrudniony do 1974 roku. Był również używany na Wimbledonie w 1971 roku, a przez pewien czas na torze Virginia Slims circuit oraz w amerykańskim tenisie uniwersyteckim. Format ten jest nadal używany w World TeamTennis.,

inny rodzaj tiebreaker Van Alen wprowadzony jest „12-punktowy” tiebreaker, który jest najbardziej znany i powszechnie stosowany dzisiaj. Ponieważ kończy się, gdy jeden z graczy lub zespół osiągnie 7 punktów-pod warunkiem, że ten gracz lub zespół prowadzi drugi w tym momencie O co najmniej dwa punkty– może być rzeczywiście Ponad w zaledwie 7 punktów. Jednakże, ponieważ zwycięski gracz lub drużyna musi wygrać z marginesem co najmniej dwóch punktów, tiebreaker „12-punktowy” może przekroczyć 12 punktów – czasami znacznie powyżej., Dlatego Van Alen szyderczo porównał go do” trwającej śmierci”, w przeciwieństwie do 9-punktowego (lub mniej)” nagłej śmierci tiebreaker”, który zalecał i preferował.

impuls do zastosowania pewnego rodzaju procedury tie-breakingu nabrał mocy po monumentalnej walce w Wimbledonie z 1969 roku pomiędzy Pancho Gonzalesem i Charliem Pasarellem. Był to 5-setowy mecz, który trwał 5 godzin i 12 minut i trwał 2 dni. W piątym secie 41-letni Gonzales zdobył wszystkie siedem punktów meczowych, które Pasarell miał przeciwko niemu, dwukrotnie wracając od 0-40., Wynik końcowy: 22-24, 1-6, 16-14, 6-3, 11-9 dla Gonzalesa.

tiebreaker dał tenisowi zdecydowaną „linię mety”.

w dalszej części „finałowy set” oznacza piąty set dla meczów best-of-five, a trzeci set dla meczów best-of-three.

w 1970 roku na US Open wprowadzono zasadę dziewięciopunktowego tiebreakera dla wszystkich setów, które osiągają wynik 6-6, zarówno w singlu, jak i w deblu. 12-punktowy format tiebreaker został wprowadzony w 1975 roku.

w 1971 roku na Wimbledonie wprowadzono dziewięciopunktowy tiebreaker (pierwsza zmiana punktowa na Wimbledonie od 94 lat).,

w 1972 roku na Wimbledonie doszło do tiebreakera 12-punktowego, gdy wynik w secie osiągnął 8-8 w meczach, chyba że set był taki, że jeden z graczy mógł osiągnąć zwycięstwo meczowe, wygrywając go.

w 1979 roku Wimbledon zmienił swoje zasady tak, że tiebreak (12-punktowy) będzie rozgrywany po każdym secie, z wyjątkiem ostatniego seta, który osiągnął 6-6 w meczach.

w 1989 roku, Puchar Davisa przyjął tie-breaka we wszystkich setach z wyjątkiem seta finałowego, a następnie przedłużył go do seta finałowego począwszy od 2016 roku.,

French Open 2007

w 2001 roku Australian Open zastąpiła decydujący trzeci set gry mieszanej osiemnastopunktową „match tiebreak” (pierwszy do dziesięciu punktów i zwycięstwo dwoma punktami). Pomimo krytyki ze strony fanów i byłych zawodowców, US Open (od 2003) i French Open (od 2007) kontynuowały Australian Open w tym samym formacie w grze mieszanej., Wimbledon nadal gra tradycyjny mecz best of three, z tie-breakiem w ostatnim secie 12-12 (advantage set był rozgrywany przed 2019).

sety Tie-breaka są obecnie niemal uniwersalne na wszystkich poziomach gry, dla wszystkich setów w meczu; jednak tie-break nie jest elementem obowiązkowym w żadnym secie, a rzeczywiste formatowanie setów i tie-breaków zależy od dyrektora turnieju w turniejach, a w meczach prywatnych od zgody graczy przed rozpoczęciem gry. Obecnie French Open jest jedynym turniejem, w którym nie stosuje się tie-breaka dla decydującego seta w singlu., Tie-breaki nie były używane w finałowym secie Australian Open dla singli przed 2019, Wimbledon przed 2019, Fed Cup przed 2019, ani nie były używane w finałowych setach w Pucharze Davisa lub Igrzyskach Olimpijskich przed 2016. US Open był jedynym turniejem wielkoszlemowym, który wykorzystał tiebreak w finale przed 2019 rokiem. Jednak Australian Open i French Open również użyć tiebreak w finale zarówno mężczyzn, jak i kobiet.,

po krytyce dwóch długich półfinałów w grze pojedynczej mężczyzn 2018, Wimbledon ogłosił, że Mistrzostwa 2019 użyją tiebreaki stupunktowe, jeśli wynik osiągnie 12 meczów. Pierwszy taki był w grze podwójnej mężczyzn trzeciej rundzie, z Henri Kontinen i John Peers pokonując Rajeev Ram i Joe Salisbury.,

wkrótce po ogłoszeniu wstępnych tiebreaków w finale Wimbledonu, Australian Open również na ich turniej 2019 wprowadziła teraz „super-tiebreak” na 6-6 zarówno dla singli i debli (ale nie mieszanych) w finale seta, zastępując poprzedni format, w którym ostatni set będzie trwał do jednego gracza był przed dwoma meczami. Nowy format finałowego Seta jest podobny do „12-punktowego tiebreakera” , ale ze zwycięzcą jest pierwszy do 10 punktów zamiast 7 (i nadal muszą wygrać 2 punkty)., Tennis Australia nazwała to „tiebreak 10-punktowy”, choć jest to niezgodne z rozumowaniem stojącym za nazwaniem „tiebreak 12-punktowy”, który reprezentuje minimalną łączną liczbę punktów (wynik 7-5); to samo rozumowanie uczyniłoby nowy format „tiebreak 18-punktowy” z minimalnym zwycięskim wynikiem 10-8.,

od 2019, French Open pozostaje jedynym wśród turniejów Wielkiego Szlema, który nie wykorzystuje żadnej formy tie-breaka dla singli w finale seta; każdy z czterech turniejów Wielkiego Szlema zostały skutecznie przyjęte różne zasady regulujące sposób finałowy set dla singli zostanie zakończony w bliskich meczach.

alternatywny format punktacji setówedytuj

podczas gdy tradycyjne sety trwają aż do wygrania przynajmniej sześciu partii przy marginesie co najmniej dwóch partii, istnieją alternatywne formaty punktacji setów., Alternatywnym formatem zestawu jest zestaw ośmiu lub dziewięciu gier pro. Zamiast grać, dopóki jeden gracz nie osiągnie sześciu gier z marginesem dwóch gier, Jeden gra, dopóki jeden gracz nie wygra ośmiu lub dziewięciu gier z marginesem dwóch gier. Tie-break jest rozgrywany w ośmiu lub dziewięciu meczach. Podczas gdy format nie jest używany w nowoczesnych profesjonalnych meczach lub rozpoznawany przez zasady ITF, podobno był używany we wczesnych zawodowych tourach. Jest powszechnie stosowany w różnych amatorskich ligach i tenisie w szkole średniej jako krótsza alternatywa dla meczu best of three, ale dłuższa niż tradycyjny tie-break., W sezonie 2014/2015 w rozgrywkach brało udział 8 zespołów, które brały udział we wszystkich rozgrywkach Division I college dual, aż do sezonu 2014/2015.

innym alternatywnym formatem setów są tzw. „krótkie sety”, w których pierwsze do czterech partii wygrywają przez dwie partie. W tym formacie Tie-break jest rozgrywany w czterech meczach. ITF eksperymentowała z tym formatem w meczach o Puchar Davisa, ale eksperyment nie był kontynuowany. Niemniej jednak alternatywa ta pozostaje akceptowalną alternatywą w Regulaminie ITF tenisa.,

inny alternatywny format setów występuje w World Team Tennis, gdzie zwycięzca Seta jest pierwszym, który wygra pięć meczów, a dziewięciopunktowy Tie-break jest rozgrywany na 4-4.

alternatywą dla metody Fast4 jest tenis, gdzie każdy mecz zaczyna się od 30-30. Thirty30 (T30) to skrócony format gry w tenisa i może być opisany jako tenisowy odpowiednik formatu Twenty20 (T20) w krykiecie. Sety są raczej krótkie: jeden set jest zazwyczaj rozgrywany w ciągu 20 minut.