Turyn, Włochy, 2006

Zimowe Igrzyska powróciły do Włoch po 50-letniej nieobecności. W przeciwieństwie do igrzysk w 1956 roku, które odbyły się w małym kurorcie Cortina d ' Ampezzo, igrzyska w 2006 roku odbywały się w Turynie, przemysłowym mieście i stolicy prowincji położonej w północno-zachodnich Włoszech. Miejsca zawodów były rozmieszczone między siedmioma wioskami (większość w górzystym regionie Piemontu na Zachodzie) i Turynem, a wcześniej istniały obawy, że powszechne Igrzyska będą cierpieć z powodu problemów logistycznych i niskiej frekwencji., Obawy okazały się bezpodstawne, ponieważ konkursy były zarówno ekscytujące, jak i dobrze zorganizowane. Uroczystej stronie igrzysk bardzo pomogły nocne ceremonie medalowe, które odbywały się na Piazza Castello, głównym placu w Turynie. Przewodniczący MKOl Jacques Rogge, pod wrażeniem ogromnych, szczęśliwych tłumów, które rutynowo przyciągały ceremonie medalowe, zasugerował przeniesienie tej koncepcji na kolejne Olimpiady.

w igrzyskach wzięło udział około 2600 sportowców reprezentujących 80 krajów., Nowe wydarzenia obejmowały bieg pościgowy drużyn łyżwiarskich, wyścigi biathlonowe i snowboard cross, w których czterech zawodników rywalizuje ze sobą w emocjonującym wyścigu w dół przez serię skoków i ostrych zakrętów. Finał snowboardowy kobiet okazał się najbardziej dramatyczny, kiedy Amerykanka Lindsey Jacobellis, która wydawała się pewna zwycięstwa po tym, jak pozostałe trzy zawodniczki spadły na szczyt trasy, przewróciła się na ostatnim skoku i wyprzedziła Szwajcarkę Tanję Frieden., Amerykański snowboardzista Shaun White, znany jako” latający pomidor ” ze względu na swoje długie rude włosy, zabawiał widzów swoimi 1080-tkami (trzy pełne obroty w powietrzu) w drodze do zdobycia złotego medalu w konkurencji halfpipe.

zawody alpejskie charakteryzowały się zaskakującym sukcesem austriackich narciarzy, którzy zdobyli łącznie 14 medali, w tym złote medale w zjeździe Kobiet I supergigancie Michaela Dorfmeister, oraz rozczarowującym występem amerykańskiej drużyny prowadzonej przez Mistrza Świata Bode Millera, który wystąpił w pięciu konkurencjach, ale nie zdobył żadnego medalu olimpijskiego., Michael Greis z Niemiec zdobył trzy złote medale w biathlonie, ale jego sukces został przyćmiony przez kontrowersje narkotykowe w konkurencji narciarstwa Nordyckiego. Olga Pylewa, Rosyjska srebrna medalistka w biathlonie, została zdyskwalifikowana po nieudanym teście narkotykowym. Trener Walter Mayer, który został zakazany za podejrzenia o doping krwi, został odkryty w austriackim obozie, w wyniku czego śledztwo w sprawie 10 sportowców.

reprezentacja Rosji zdominowała zawody łyżwiarstwa figurowego, zdobywając trzy złote medale i brąz., Mistrzowie mężczyzn Jewgienij Pluszczenko i mistrzowie par Tatyana Totmjanina i Maksim Marinin zaprezentowali się wyjątkowo znakomicie, a złote medalistki tańców na lodzie Tatyana Navka i Roman Kostomarov jeździli bez błędów, aby wygrać nieco słabą rywalizację. Irina Slutskaya, faworytka w konkurencji kobiet, musiała zadowolić się brązowym medalem po tym, jak Japonka Arakawa Shizuka dała olśniewający występ, aby zdobyć pierwszy złoty medal w tej imprezie.

Kanadyjka Cindy Klassen i Włoch Enrico Fabris byli gwiazdami zawodów w łyżwiarstwie szybkim., Klassen zdobył pięć medali-jeden złoty, dwa srebrne i dwa brązowe. Młody Włoch zdobył dwa złote i brązowy medal, wyprzedzając faworytów Amerykanów Chada Hedricka i Shani Davisa. Niemiecka łyżwiarka szybka Claudia Pechstein zdobyła dwa medale w Turynie, co dało jej 9. miejsce w karierze i uczyniło ją najlepszą medalistką w historii Olimpijskiej tej dyscypliny sportu. Ahn Hyun-Soo z Korei Południowej zdominowała short track, zdobywając trzy złote medale i jeden brązowy.