latem przed ostatnim rokiem Michaela Jordana w szkole średniej, wziął udział w słynnym w kraju obozie koszykówki, gdzie poznał głównego trenera koszykówki UNC, Deana Smitha. Smith zaczął rekrutować Michaela do gry dla Tar Heels, a w listopadzie 1980 roku MJ podpisał list intencyjny, aby wziąć udział w UNC.

w 1981 roku Michael Jordan przyjął pełne stypendium koszykarskie na University of North Carolina, w stanie, w którym się wychował., Michael był dopiero czwartym pierwszoroczniakiem, który zdobył miejsce w wyjściowym składzie pod wodzą trenera Smitha.

Był to pierwszy ślad pozostawiony przez żywą legendę.

Jordan został wybrany College player of the year w sezonie 1983-1984., Jordan opuścił college po dwóch kolejnych sezonach z Tar Heels w 1984, aby grać dla NBA. W drafcie NBA został wybrany trzecim numerem przez Chicago Bulls.

przed grą z Bulls, Mike miał JEDEN ostatni przystanek – Letnie Igrzyska Olimpijskie 1984, gdzie był częścią amerykańskiej drużyny koszykówki Olimpijskiej pod okiem trenera Bobby ' ego Knighta. Michael Jordan poprowadził drużynę USA do zwycięstwa z rekordem 8-0, aby odebrać olimpijskie Złoto.
1984 Olympic Appearance
Michael Jordan został wybrany do reprezentowania Stanów Zjednoczonych w

Igrzysk Olimpijskich jako część Stanów Zjednoczonych., Olimpijczyk.

drużynę prowadził trener Bob Knight Z Indiana University . Michael grał u boku takich graczy jak Patrick Ewing, Steve Alford, Vern Flemming, Joe Kleine, Jon Koncak, Chris Mullin, Sam Perkins, Alvin Robertson, Wayman Tisdale, Jeff Turner i Leon Wood.

Stany Zjednoczone pokonały Chiny w meczu otwarcia Igrzysk wynikiem 97-49. Każdy zawodnik w drużynie zdobywał punkty, a Alvin Robertson prowadził z 18 punktami. Następnie USA pokonały Kanadę 89-68, a Michael Jordan prowadził z 20 punktami.

Po raz kolejny w USA, zawodnik był w stanie zdobyć punkty. Stany Zjednoczone pokonały Urugwaj 104-68, a Patrick Ewing zdobył 17 punktów z dziewięcioma zbiórkami. Wszystkim zawodnikom z USA udało się po raz kolejny zdobyć bramkę, tym razem przeciwko Francji w zwycięstwie 120-62. Steve Alford prowadził na punkty przeciwko Francji z 18. Stany Zjednoczone, z wynikiem 4-0, zmierzyły się z Hiszpanią. W połowie meczu, USA prowadzi z wynikiem 46-41, pomimo 18 punktów Michaela Jordana w pierwszej połowie. MJ kontuzjował kostkę w drugiej połowie meczu i zakończył z 24 punktami. USA pokonały Hiszpanię 101-68. Następnie Stany Zjednoczone., drużyna zmierzyła się z Niemcami Zachodnimi, w których wygrała najciemniejszą jak dotąd przewagę na Igrzyskach Olimpijskich: 78-67. Ponownie pokonali Kanadę wynikiem 78-59, a następnie ponownie pokonali Hiszpanię 96-65 i zakończyli niepokonani z rekordem 8-0 i bardzo szanowanym złotym medalem olimpijskim.

Po ośmiu meczach statystyki Michaela Jordana przedstawiały się następująco: 60 – 110 bramek dla a .545 field goal percentage, 17-25 dla rzutów wolnych, a średnia 17,1 punktu na mecz, 3.,0 zbiórek na mecz, łącznie 16 asyst, 12 przechwytów i 7 bloków jako główny wkład w zwycięstwo USA o Złoty Medal.