Turín, Itálie, 2006

Zimní hry se po 50leté absenci vrátily do Itálie. Na rozdíl od roku 1956 Her, které se konaly v malém letovisku Cortina d ‚ ampezzo, Hry 2006 hostil Turín, průmyslové město a hlavní město provincie se nachází v severozápadní Itálii. Do dějiště soutěže, byly rozděleny mezi sedm obcí (nejvíce v hornatém regionu Piemont na západ) a Turíně, a předem bylo jisté obavy, že rozšířené Hry by trpět logistické problémy a nízká účast., Obavy se ukázaly jako neopodstatněné, protože soutěže byly vzrušující a dobře navštěvované. Slavnostní straně her výrazně pomohly noční medailové obřady, které se konaly na náměstí Piazza Castello, hlavním náměstí v Turíně. Prezident MOV Jacques Rogge, ohromený velkými, šťastnými davy, které medailové obřady běžně přitahovaly, navrhl, aby byl koncept přenesen na následné olympiády.

her se zúčastnilo přibližně 2600 sportovců reprezentujících 80 zemí., Nové události zahrnovaly rychlobruslení Team pursuit, mass-start biatlon závody, a snowboard cross, který staví čtyři strávníky proti sobě v napínavém závodě z kopce přes sérii skoků a ostrých zatáček. Dámské snowboard cross finále produkoval nejvíce drama, když Americké Lindsey Jacobellis, který vypadal, že jistotu vítězství po další tři závodníci padl na vrcholu samozřejmě, vzal pád na posledním skoku a byl schválen Švýcarsko je Tanja Frieden., Americký snowboardista Shaun White, známý jako „létající Rajče“ kvůli jeho dlouhým červeným vlasům, bavil diváky zády k sobě 1080s (tři plné zatáčky ve vzduchu) na cestě k získání zlaté medaile v halfpipe soutěži.

Alpské soutěže byl poznamenán překvapivý úspěch Rakouské lyžaře, kteří získali 14 medailí, včetně zlaté medaile v ženské sjezd a super-G podle Michaela Dorfmeisterem, a tím, že neuspokojivé výsledky z Amerického týmu v čele Světového Poháru Bode Miller, který byl zapsán v pět akcí, ale vydělal žádné Olympijské medaile., Michael Greis z Německa vyhrál tři zlaté medaile v biatlonu události, ale jeho úspěch byl zastíněn drog spory v Severském lyžování soutěže. Olga Pyleva, ruská stříbrná medailistka v biatlonu, byla diskvalifikována poté, co selhala v testu na drogy. Trenér Walter Mayer, který byl zakázán pro podezření z krevního dopingu, byl objeven v rakouském táboře, což vedlo k vyšetřování 10 sportovců.

ruský tým ovládl krasobruslařskou soutěž a sbíral tři zlaté medaile a bronz., Pánské šampion Jevgenij Plushchenko a dvojice mistrů Taťána Totmyanina a Maxim Marinin dal výjimečně brilantní výkony, zatímco tanec na ledě zlatá medailistka Tatyana Navka a Roman Kostomarov bruslil bez chyb vyhrát poněkud nevýrazný soutěže. Irina Slutskaya, oblíbený v dámské konkurenci, se musel spokojit s bronzovou medaili poté, co Japonsko je Shizuka Arakawa dal oslnivý výkon na výhru její národ je první zlatá medaile v tomto případě.

Kanaďanka Cindy Klassenová a Ital Enrico Fabris byly hvězdami soutěže rychlobruslení., Klassen získal celkem pět medailí—jednu zlatou, dvě stříbrnou a dvě bronzovou. Mladý italský shromážděny dvě zlata a bronz, outshining Americké oblíbené Chad Hedrick a Shani Davis. Německá rychlobruslařka Claudia Pechstein získal dvě medaile v Turíně, čímž se její kariéra celkem devět a aby její horní medaile vítěz v jejím sportu je Olympijské historii. Ahn Hyun-Soo z Jižní Koreje ovládl krasobruslení na krátkých tratích a získal tři zlaté medaile a jednu bronzovou.